Szkoła Podstawowa w Miłaczewie

W roku 1911 rząd rosyjski wydał decyzję o budowie szkoły w Miłaczewie. Miejscowość należała wtedy do gminy Skarżyn. Przez dwa lata szkoła funkcjonowała w wynajętym mieszkaniu u Pana Ludwika Kąciaka.

W 1913 roku oddano do użytku nowy budynek i tym samym przeniesiono ją od dotychczasowego najemcy. Do roku 1925 szkoła była placówką jednoklasową, a od roku szkolnego 1925 /26 przemianowano ją na dwuklasową. Z jednej wielkiej sali szkolnej zrobiono dwie przegradzając ją ścianą z desek. W roku szkolnym 1937 /38 w czasie wakacji przeprowadzono remont i w miejsce przegrody z desek postawiono ścianę z cegły, kasując przejście z klasy do klasy, powiększono korytarz i zrobiono do nich oddzielne wejścia. W czasie okupacji w 1939 roku szkoła była czynna w miesiącach: październik – grudzień.

Po II wojnie światowej w czasie wakacji w latach 1946 i 47 przeprowadzono kolejny remont budynku szkolnego, budynków gospodarczych i ogrodzono teren szkolny siatką. Od marca 1945 roku do roku szkolnego 1951 /52 była szkołą jednoklasową a później przekształcono ją w dwuklasową.

Kolejna przełomowa data w historii naszej szkoły to rok 1997, w którym zapadła decyzja o jej rozbudowie. Wójtem Gminy był wówczas Pan Bogumił Stawicki. Dokumentację rozbudowy wykonał Inwest Bank w Koninie.

27 września 1999 roku firma weszła na plac budowy i rozpoczęto wykopy pod fundamenty części dobudowanej szkoły. Prace przebiegały bardzo szybko, do 1 grudnia 1999r. była zakończona pierwsza kondygnacja. Po dwóch miesiącach przerwy rozpoczęto druga kondygnację, która została zakończona do 1 kwietnia 2000r. 3 września 2001 roku rok szkolny rozpoczęto w nowej dobudowanej części budynku w obecności wizytatorów Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do kwietnia 2002 r. trwała modernizacja starego budynku szkoły.8 kwietnia 2002 r. odbyła się uroczystość poświęcenia szkoły przez Biskupa Włocławskiego Bronisława Dembowskiego.

Nowa szkoła jest naszą chlubą. Wszyscy mieszkańcy, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele są wdzięczni władzom gminy za stworzenie tak dogodnych warunków do nauki i pracy.

Więcej o szkole na: www.spmilaczew.malanow.pl


Copyright © 2010 Malanów Online - Oficjalny Serwis Gminy.
Projekt i realizacja online24.pl
zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.